25 lat

W 2023 roku mija już 25 lat programów pod marką JZK® na rynku. Tak naprawdę zaczynaliśmy wcześniej...

1993-1994

Pierwsze programy JZK dla DOS powstały już w 1993 roku. Były to symulacje kolejowe.
Symulacja kolejowa Gdańsk Główny 93 jest dołączana do oficjalnego rozkładu jazdy PKP, sprzedawanego wtedy w kasach biletowych i dostępnego na dyskietkach.
Wypuszczamy popularny program jzkConv do konwersji polskich znaków diakrytycznych. Wtedy było to spore wyzwanie. O Unicode lub UTF jeszcze nikt nie myślał. Program był dołączany na dyskietce do tygodnika PC Kurier.
Pierwsze biuro mieści się na osiedlowym targowisku. Steve Jobs zaczynał w garażu, my niestety nie mieliśmy garażu :)

1995-1996

Od 1995 roku programujemy już wyłącznie dla Windows. Windows 95 staje się rynkowym sukcesem i rozpoczyna nową erę w informatyce.
Przygotowywaliśmy systemy obsługi baz danych, bazy kodów pocztowych, obsługę baz orzeczeń sądowych i wiele innych aplikacji.
Powstał też pierwszy program komercyjny: Moje Konto. To był pierwszy polski program do obsługi finansów osobistych.
Akceptujemy już karty płatnicze. Akceptacja następowała papierowo przy użyciu tzw. żelazka, urządzenia pozwalającego odbić kartę wypukłą na kalce. Ilość klientów z kartą płatniczą jest śladowa.

1997

Zaczynamy na swoim w Gdańsku. Pierwsze biuro mieści się w budynku z 1926 roku, ogrzewanym piecami. Księgowa na drugim końcu miasta wymaga regularnego przywożenia dokumentów. Do banku też trzeba chodzić fizycznie.
Z internetem łączymy się przez modem, a koszty połączeń są ogromne. Większość korespondencji z klientami prowadzimy papierowo.
Mamy już telefon komórkowy, ale trzeba płacić także za połączenia odbierane. Klienci też boją się dzwonić na komórki, bo to bardzo drogie. Mamy telefon stacjonarny, co wtedy też nie było oczywiste.
Cyfrowy format PDF nie był wówczas powszechny. Faktury wysyłamy wyłącznie pocztą, pakując je w koperty. Naklejamy znaczki, a koperty wrzucamy do skrzynki pocztowej przy budynku.

1998

Strona internetowa www.jzk.pl. W tamtych czasach mało kto miał dostęp do internetu. Domena jzk.pl działa do dziś.
Kolejna wersja programu Moje Konto. Finanse osobiste są pod pełną kontrolą. Pomagamy obliczać odsetki, raty kredytów i wiele więcej. W tych czasach karta kredytowa była nowością, a karty bankomatowe raczkowały.
Pierwsza wersja programu Druczek®. Najważniejszą funkcją było drukowanie przelewów oraz innych druczków. Wtedy do banku trzeba było zanosić zlecenia papierowe.

1999

Kolejna wersja programu Kody Pocztowe. Program jest popularny w dużych firmach.
Symulacje kolejowe. Programy Somonino i Malbork w nowej edycji. Były bezpłatne.
Pierwsze programy do drukowania przelewów ZUS. Przez kolejne lata oferowaliśmy papierowe formularze, do nadruku z komputera.
Od początku oferujemy internetową aktualizację naszych programów. Konkurencja wtedy wysyłała płyty CD-ROM albo fizycznego serwisanta z dyskietką.

2000

Pierwsza wersja programu Fakturzysta™. Przygotowany na bazie Druczka, oferuje drukowanie faktur. Faktury drukowane to była nowość w czasach, gdy wszyscy pisali faktury ręcznie.
Wtedy faktury VAT trzeba było podpisywać. Bardzo ważną funkcją programu było drukowanie i rejestrowanie upoważnień do wystawiania faktury bez podpisu odbiorcy.
Programy wysyłamy na firmowych płytach CD-ROM. Można było je pobrać ze strony, ale rzadko który użytkownik ma jeszcze dostęp do internetu.

2001

Nowa identyfikacja wizualna. Odwiedził na skejt. Taki sposób ubioru był wtedy bardzo popularny.
Nowa wersja programu Druczek®. Jest fakturowanie, kasa i podstawowa obsługa magazynu.
Nadal wysyłamy programy na płytach CD-ROM. Coraz więcej użytkowników ma dostęp do internetu, ale jeszcze nie wszyscy.

2002

Druczek® otrzymuje tytuł Produkt Roku z nominacji czytelników PC Word Komputer. W tych czasach podstawową formą dystrybucji były płyty CD-ROM, dołączane do gazet lub czasopism. Dostęp do internetu nadal był drogi i powolny.
Otwieramy biuro w Gdyni. To były czasy ogromnych monitorów CRT i telefonów na kabel. Telefony komórkowe już mieliśmy, ale połączenia były bardzo drogie.

2003

Nasz najpopularniejszy program, czyli Druczek®, nadal się rozrasta. Kolejne funkcje i nowa identyfikacja wizualna.
Nominacja w kokursie Firma Roku, organizowanym przez PC World Komputer. Dzięki czasopismom papierowym docieraliśmy do nowych klientów.
Połączenia komórkowe nadal były drogie. Udostępniliśmy bezpłatną kablową infolinię 0-800, która działała kolejne kilkanaście lat. Dopiero pod koniec można było na nią dzwonić z komórki.

2004

Mamy nową identyfikację wizualną. Skej jest z nami w kolejnych latach.
W maju wchodzimy do Unii Europejskiej. Od tego czasu nie trzeba podpisywać faktur, drukować miejsca wystawienia ani nazwiska wystawcy. Jak zawsze, aktualizujemy nasze programy.
Tworzymy kolejne aplikacje branżowe. Teraz mamy programy praktycznie dla każdej firmy. Branża medyczna, hotele, administracje lokali, warsztaty...

2005

Nadal drukujemy formularze papierowe. Nasze formularze przelewu otrzymują oficjalną akceptację Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.
Wdrażamy normę ISO:13616. W programie obsługujemy w pełni nowo wprowadzone numery IBAN.
Nowe programy do obsługi przelewów podatkowych. W tamtych czasach dostęp internetowy do banku był rzadkością.

2006

Kolejna edycja programu Kody Pocztowe. Pokazujemy, że umiemy obsłużyć ogromne bazy danych z wysoką wydajnością.
Ostatnia symulacja kolejowa: Alicante 2006. Nasze programy powstawały w czasach, gdy sterowanie komputerowe na kolei dopiero raczkowało.
Rozwijamy kolejne aplikacje branżowe.

2007

Nowa identyfikacja wizualna i kolorowe materiały drukowane. W tych czasach druk w kolorze nie był oczywistością. Specjalne świąteczne logotypy.
Projekt Gwarancja Satysfakcji. Gwarantujemy zadowolenie albo zwrot pieniędzy. To działa do dziś.
Czas gadzetów. Do programów dodajemy firmowe koszulki i pen-drive. W tych czasach wszystko i tak było wysyłane pocztą.

2008

Nowa wersja Pakietu JZK. Mamy w ofercie 30 aplikacji dla firmy. Nadal podstawową formą dystrybucji są płyty CD-ROM.
Ostatnie lata sprzedaży wersji pudełkowych. W kolejnych ratach będziemy wysyłać płytki pocztą. Ostatni rok ze skejtem.
Nowe logo firmy. Logo zostanie zarejestrowane jako znak towarowy.
Wdrażamy obsługę kodów kreskowych EAN-13. Można drukować kody kreskowe wprost z programu. Można podłączyć czytnik kodów, ułatwiając fakturowanie.
W programie ISP wdrażamy obsługę płatności masowych SWRK. Dostawcy internetu mogą generować faktury masowe z indywidualnym numerem konta do wpłat.

2009

Kolejne wersje programów tworzymy w Hiszpanii. Słońce, palmy i morze są motywacją do wydajnej pracy.
Koncentrujemy się na programach dla firm. Nadal najpopularniejszym programem JZK® jest Druczek®/
Uzupełniamy ofertę aplikacji branżowych pod hasłem: program dla Twojej firmy, kimkolwiek jesteś.
W programie Gabinet wdrażamy papierowe recepty z kodem kreskowym. Na prawdziwe e-recepty czekaliśmy kolejne kilkanaście lat.

2010

Oprogramowanie serii Mervin Professional, oferowane w zamkniętej dystrybucji.
Program Niezbędnik Podatnika w specjalnej ofercie dla czytelników Komputer Świat. Powoli kończy się era gazet komputerowych z dołączoną płytą CD-ROM.

2011

Pierwsze e-faktury. Kolejne ułatwienia w fakturowaniu. Jak zawsze, błyskawicznie przygotowujemy aktualizację.
Nowa usługa: Kopia Elektroniczna EJ. Nie trzeba już drukować kopii faktur, ale trzeba ją zachować w odpowiedni sposób.
Cieszymy się z kolejnych lat razem. Mamy nowe hasło: JZK® Radość programowania

2012

Nowa usługa: Chmura IMAP. Można przechowywać dane z programu na prywatnym koncie IMAP. To czasy, gdy nie było dysków internetowych.
Nowa usługa: Abonament Serwisowy. Oferujemy podwyższony poziom serwisu.
Nowa forma prawna: spółka z o.o. Funkcjonujemy jeszcze bardziej profesjonalnie.

2013

Oprogramowanie dla stomatologów. Na rynku branży medycznej będziemy obecni przez kolejne lata. Pojawiamy się na targach branżowych.

2014

Ostatni drukowany, papierowy Przewodnik Użytkownika. PDF. Kończy się era papieru drukowanego. Kolejne instrukcje będą już internetowe.
Wycofujemy program ISP. Był wydajny, profesjonalny i kompleksowy, ale rynek się mocno skurczył. Najważniejsze funkcje z ISP wdrażamy w Druczku® i Fakturzyście™.

2015

Oprogramowanie dla barów i restauracji. Rynek HORECA jest obiecujący. Jesteśmy częstymi gośćmi na targach branżowych.
Program Gwarancja Jakości. Podwyższamy poziom serwisu oferowanego w standardzie. Nadal gwarantujemy satysfakcję z programu albo zwrot pieniędzy.

2016

Otwieramy pracownię w Rzeszowie. Mamy teraz nowe możliwości również w zakresie bezpieczeństwa danych. 6 lat później wybuchnie wojna.
Usługa on-line dla zarządców nieruchomości. Teraz właściciele lokali mogą sprawdzać swoje salda on-line. Wtedy nie była to powszechna usługa.
Usługa on-line dla serwisów samochodowych. Klient warsztatu może otrzymać swoją fakturę elektronicznie, a szczegóły usługi sprawdzić w internecie.
Usługa REGON ONLINE w ramach otwartych danych. Można pobierać dane kontrahenta wprost z serwerów GUS. Wystarczy znać NIP kontrahenta.

2017

Uruchamiamy Bazę Wiedzy. Zastąpi ona drukowany przewodnik użytkownika.
Nowy program Podatki. Można już w pełni rozliczyć podatki małej firmy.


Uruchamiamy niekomercyjny projekt PRZYJAZDY.PL w ramach obchodów stulecia niepodległości. Przetwarzamy otwarte dane transportowe. Każdego dnia przetwarzamy dane o milionach przyjazdów i odjazdów z tysięcy przystanków i stacji kolejowych. Projekt otrzymuje patronaty honorowe Ministerstwa Infrastruktury, Komisji Europejskiej oraz szeregu innych instytucji.

2018

Uruchamiamy obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK. Pliki JPK pozostaną z nami na długo.
Uruchamiamy obsługę baz SQL. To szczególnie ważne podczas pracy w sieci.
Uruchamiamy natywną obsługę dokumentów w formacie XML. Dane z programu można wyeksportować i wykorzystać w formie otwartej dla innych. To kolejny skok jakościowy.
Oprogramowanie do tworzenia, przetwarzania i publikowania rozkładów jazdy. Rozkłady kolejowe są tworzone teraz w sposób graficzny.

2019

Nowe logotypy aplikacji. Pokazujemy typowych użytkowników naszych aplikacji branżowych.
Udostępniamy w standardzie szereg czcionkek dla elegenckich wydruków. Można teraz drukować profesjonalnie wprost z programu.
Obsługa stylów wydruków, HTML i CSS. Szerokie możliwości konfiguracji/
Usługa weryfikacji on-line statusu płatnika VAT. To jeszcze nie jest pełna Biała Lista, ale już daje wiele funkcji.
Certyfikacja wydawcy oprogramowania. Programy są teraz zaufane w Windows.
Uruchamiamy obsługę płatności BLIK. Można płacić błyskawicznie, korzystając z aplikacji banku.

2020

Uruchamiamy usługę JPK na żądanie. Można teraz generować pliki JPK_FA, JPK_MAG i inne, zarówno dla potrzeb kontroli podatkowej, jak i wymiany danych z księgową.
Nasze programy umożliwiają samodzielne rozliczenie podatkowe małej firmy. Mamy nowe hasło reklamowe: Możesz zwolnić księgową!
Usługa weryfikacji kontrahentów w mechanizmie Białej Listy VAT
Obsługa palety RAL w programach branżowych. To gadżet, ale dopełniający ofertę.
Usługa VIES weryfikacji podatników UE, świadczona przez Komisję Europejską. Można teraz automagicznie wystawiać faktury WDT.
Wdrażamy obsługę GTU. W kolejnych latach będzie rozszerzany obowiązek stosowania GTU. Jesteśmy gotowi od początku.

2021

Nowa, przejrzysta licencja ramowa. Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą instalować programy nawet na 3 stanowiskach bez dopłaty.
Obsługa wysyłki JPK z programu. Zintegrowaliśmy usługę bramki JPK.
Obsługa JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M/JPK_V7K). Teraz to obowiązkowa forma rozliczania VAT. Deklaracje papierowe odeszły do lamusa.
Premiera serii 365. Logo 365 pozostanie z nami na dłużej.
Ostatnia wersja programów w serii Classic. Dla posiadaczy nieaktualnych wersji Windows utrzymujemy starsze wersje programów (Classic/X21).
Aplikacja Lecturo PDF do bezpośredniej obsługi plików PDF.

2022

Aplikacja Lecturo WHITE do obsługi Białej Listy.
Przygotowanie do e-faktury, planowanej na 2023 rok. Potem wdrożenie e-faktury zostanie przełożone. PDF
Nowe aplikacje księgowe. Opisaliśmy szczegółowo zasady księgowania. PDF
Program Środki Trwałe. Można solidnie prowadzić rejestry, amortyzację i wiele więcej. Teraz oferta systemów księgowych jest już kompletna.
Obsługa ZUS PUE bezpośrednio w programie. Można łatwo obliczyć składki ZUS, złożyć formularz DRA i wiele więcej.
Cyfrowe wydruki faktur PDF w standardzie. Powoli możemy zapomnieć o drukowaniu faktur papierowych. Niedługo wchodzi KSEF...
Mechanizm pakietów. Można teraz dowolnie dobierać potrzebne funkcje z szerokiej oferty.
Obsługa podpisu elektronicznego. To będzie przyszłość w kolejnych latach.

2023

Razem obchodzimy 25 lat! To dobry moment, aby przypomnieć sobie własną historię.
Nowe logo. Nowy serwis internetowy. Jeszcze większa wydajność, łatwość obsługi i wiele więcej. Nasze serwery mają solidny zapas mocy.
Pakiet Firma 365. Oferujemy profesjonalne oprogramowanie z możliwością szerokiej konfiguracji.
45 sekund Tyle trwa wystawienie faktury w naszym programie. Nie musisz wierzyć na słowo, obejrzyj film.
Nadal czekamy na e-faktury. Wdrożenie obowiązkowego KSEF zostało przełożone na lipiec 2024.

Każdego dnia...

Każdego dnia dbamy o funkcjonowanie naszych aplikacji. Regularnie aktualizowane, dobrze przygotowane, są podstawą pracy w bardzo wielu mikrofirmach.
Każdego dnia jesteśmy w kontakcie z naszymi użytkownikami. Oferujemy profesjonalną pomoc techniczną z bezpośrednim wsparciem programistów. Większość problemów rozwiązujemy od ręki.
Każdego dnia kapitalne programy JZK® obsługują miliony dokumentów w tysiącach mniejszych i większych firm, biurach, urzędach i instytucjach. » sprawdź referencje