OFERTA APLIKACJE ▾Zaloguj się i pobierz swoją licencję Baza wiedzy Zamów licencję z rabatem Pobierz najnowszą wersję aplikacji Kontakt z firmą KONTAKT

Baza wiedzy

Formuła obliczeń VAT


Co oznacza formuła obliczeń? Według jakiej formuły mam wprowadzić fakturę zakupową?

Faktura może być przeliczana według cen netto albo brutto, z VAT dla każdej pozycji albo w podsumowaniu. Każdy ten sposób jest prawidłowy, możesz go wybrać wystawiając faktury. » zobacz jak

Tak samo może wybrać Twój kontrahent. Wprowadzając cudzą fakturę zakupową musisz najpierw rozpoznać użytą przez kontrahenta formułę obliczeń. W przeciwnym razie wyjdą różnice w kwotach. » zobacz jakie

Skąd masz wiedzieć, jakiej formuły użył Twój dostawca? To bardzo proste. Postępuj zgodnie z tym schematem:
Wybierz schemat przed wprowadzeniem pierwszej pozycji faktury zakupowej.

Wprowadzone formuły zobaczysz w kolumnie Formuła w module Zakupy. Możliwe są cztery formuły:

od brutto to rzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są tylko wartości brutto, a VAT obliczany jest w podsumowaniu faktury metodą od sta, czyli odejmowany od kwoty brutto. Rożnica stanowi wartość netto.

od netto to typowa faktura dla firmy. W pozycjach faktury podane są tylko wartości netto, a VAT dodawany jest w podsumowaniu faktury, sumarycznie dla każdej stawki VAT. Sumę stanowi wartość brutto.

netto + pozycje to najrzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są wartości netto, do nich dodawany jest VAT i obliczana jest wartość brutto dla każdej pozycji. W podsumowaniu jest suma tych wartości.

detal to najczęściej spotykana faktura, jeśli sprzedawca ma kasę fiskalną. W pozycjach faktury podane są wartości brutto, VAT jest obliczany metodą od sta i odejmowany od wartości brutto, dając wartość netto. W podsumowaniu jest suma tych wartości.

Jeśli wybierzesz nieprawidłowy schemat, obliczenia nie będą prawidłowe. Oznaczać to będzie wadliwe księgowanie.

2021-02-15

zakupy

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się
Programy JZK · Pliki do pobrania · Zaloguj się · Kontakt
Zamówienia i płatności · Wymagania techniczne · Licencja ramowa · Polityka prywatności · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2021
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2021 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2021 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2021 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2021 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2021-07-26 22:41 #41.7 for 3.235.185.78 @ec2-3-235-185-78.compute-1.amazonaws.com